АртЛинк, члан Европске асоцијације фестивала и Хуб за Западни Балкан, припрема 18. октобра у партнерству са Културним центром Новог Сада и уз подршку Амбасаде Швајцарске, Фонда за Западни Балкан и ЕУ за тебе, концерт Camerata Balcanica у оквиру програма и изложбе „Женске уметничке везе”, који ће трајати од 12. до 18. новембра. Програм је започео конференцијом 25. септембра у Београду. Концерт ће бити одржан у Градској кући у Новом Саду и представиће ансамбл Camerata Balcanica (камерни оркестар) који окупља младе уметнике класичне музике са Западног Балкана 6 (ВБ6) који су летос имали уметничку резиденцију под менторством истакнутог диригента Србољуба Динића (Србија/Швајцарска). Програм ће бити пажљиво одабран са прилагођеном комбинацијом репертоара класичне музике и музике са Западног Балкана. Млади уметници који раде заједно и ослањају се једни на друге – као што оркестар по својој природи и мора, такође ће моћи да допринесу преко моћне поруке сарадње позитивној промени имиџа Западног Балкана. Пројекат приказује снагу и вредност сарадње младих уметника постављајући снажан пример позитивног модела понашања, јачајући позитиван дух младих према помирењу и осећај заједничког настојања који ће донети региону просперитетнију заједничку европску будућност. Програм у Новом Саду ће водити уметничпка директорка Јованка Вишекруна Јанковић, пијанисткиња, која ће извести Веберов клавирски комад, а наступиће и млада виолончелисткиња Валентина Лучковић уз гостујећу швајцарско-бугарску диригенткињу Вилиану Валцхеву.
Пијанисткиња, оснивач и уметнички директор ансамбла, магистар уметности са специјализацијом на Музичкој академији Франц Лист у Будимпешти, Јованка Вишекруна Јанковић једна је од водећих музичких уметница на Балкану. Њен уметнички рад и посвећеност музици обухвата не само наступе са светски познатим музичарима, већ и снажан фокус на младе музичке таленте и уметничко руковођење фестивала АртЛинк и камерног оркестра Camerata Balcanica. Након вишегодишњег ангажовања као асистент професора клавира на Факултету музичке уметности у Београду и као уметник на програму дугогодишњег развоја у Банф центру за уметност у Канади, госпођа Вишекруна Јанковић је била иницијатор и творац првог циклуса младих музичких талената у Србији. Госпођа Вишекруна Јанковић наступила је на бројним реситалима и мултидисциплинарним пројектима у својој земљи и региону Западног Балкана, али и у Канади, Француској, Италији, Мађарској, Словенији, укључујући и запажене соло наступе са Симфонијским оркестром Радија Србије, Camerata Јаначек, Загреб квартетом, Оркестар Музичког центра Des Invalides у Паризу, St Georgios Stings и са уметницима међу којима су Игор Лазко, Мохамед Шамс, Пабло Роси, Албан Герхардт, Јан Воглер, Исабел Ваз и многи други. За изузетан рад и посвећеност унапређењу културне сарадње, Вишекруна Јанковић је 2017. године одликована витешким звањем Ордена уметности и књижевности Републике Француске (Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres).
Вилијана Валчева је бугарско-швајцарски диригент. Године 1999. успешно је завршила средњу музичку школу у Варни као пијаниста. Током школовања у Варни, госпођица Валчева је освојила главне награде као пијаниста на такмичењу за чешку музику у Варни (1994), за младе таленте у Софији (1996) и за немачку музику у Бургасу (1998). Године 2001. дипломирала је на Конзерваторију у Берну, а 2004. на Вишој музичкој школи у Неушателу, стекла је диплому клавирске пратње. Године 2010. завршила је школовање у Швајцарској магистрирајући оперу и симфонијско дириговање на Конзерваторијуму у Луцерну под руководством професора Ралфа Вајкерта. Године 2009. Валчева је учествовала на мастеркласу диригента под патронатом Берлинске филхармоније (Dirigenten Verkstatt). Године 2010. учествовала је у завршној фази такмичења диригента у граду Кадакес/Шпанија. У међувремену је имала прилику да учествује у различитим мајсторским курсевима које су водили диригенти Зубин Мехта, Фабио Луиси, Бернард Хаитинк. Од 2004. године њени сценски наступи као диригент постепено су напредовали. Већ је дириговала Луцернским симфонијским оркестром, радила као асистент-диригент на Вагнер фестивалу у Велсу/Аустрија, Бранденбуршком симфонијском оркестру, Haidn sinfonieta Vien, Јоханесбуршком симфонијском оркестру, Nordbomische Philharmonie orchestra, Бапхил-Чешко-Баденској републици. Од 2013. године госпођица Валчева редовно је позивана у Луцернер театар као асистент-диригент и пијаниста. Године 2008. и 2014. Валчева је добила стипендију за даље образовање две фондације: Zeno Karl Shindler – Женева и Richard Vagner − Бајројт. Почетком 2014. Валчеву је позвала маестро Борислава Иванова да диригује оркестром Државне опере Варне.
Фото: приватна архива
You must be logged in to post a comment.