- godine pozorište dolazi pod okrilje Kulturno – prosvetnog društva „Jan Kolar“, koje je spojilo sve amatere obe konfesije. U okviru vatrogasnog društva odigrano je 12 pozorišnih predstava, još do 1958. godine, kada zamire i pozorišna delatnost.
Pisala se 1947. godina kada su Selenčani, koji su bili posvećeni kulturnoj delatnosti, osnovali društvo. Odlučili su da mu daju naziv prema poznatom čehoslovačkom velikanu, Janu Kolaru, čije ime nosi i selenačka osnovna škola. Novoosnovano Kulturno-prosvetno društvo bilo je aktivno na raznim kulturnim poljima.
Prvi orkestar vodio je Jan Zolnjan, poznatiji kao Baća Đurko, tada nadaleko poznat primaš, koji je okupio selenačke muzičare i sa njima osnovao narodni orkestar. Orkestar je kasnije uvežbavao profesionalac, Jan Nosal.
Tokom osamdesetih godina prošlog veka, u Kulturno-umetničkom društvu aktivne su ženska, muška i kombinovana pevačka grupa, pod umetničkim vođstvom Jana Šimonjija. Ženska pevačka grupa ostvarivala je značajne uspehe na muzičko-folklornim smotrama. Ove grupe ostavile su za sobom i muzičke snimke.
U razdoblju od 1993-1997. godine, u okviru društva je bio aktivan i Kamerni hor “Zvona” sa svojim rukovodiocem, dr Jurajem Suđijem.
Društvo su uspešno predstavljali i solo pevači, koji učestvuju na festivalu “Susreti u pivničkom polju” od 1966. godine.
U okviru društva aktivne su: pozorišna, folklorna, muzičko-pevačka, likovna sekcija i biblioteka. U pomenutim oblastima smenjivali su se brojni selenački amateri, koji su time dali doprinos kulturnom bogatstvu Selenče. Cilj je uvek bio čuvanje običaja i tradicija, koje su bile uvežbavane u obliku folklornih koreografija za scensku izvedbu.
Katarina Beređiova je svoje slobodno vreme posvećivala društvu od 1956. godine. Bila je dugogodišnji umetnički rukovodilac folklornih grupa i aktivna članica pozorišne sekcije. Društvo je bilo nosilac Oktobarske nagrade Opštine Bač 1975. godine, kao i dobitnik priznanja Iskra kulture Kulturno-prosvetne zajednice SAPV 1978. godine, pod rukovodstvom Katarine Beređiove.
Danas društvo broji oko 40 članova raznih uzrasnih kategorija. Najbrojnija je folklorna grupa. Pozorišna sekcija radi po potrebi, dakle učestvuje u kulturno-umetničkim programima sa raznim skečevima. Devojačka pevačka grupa radi pod rukovodstvom Ane Beređiove. Folklorna i pevačka grupa redovno učestvuju na Folklornom festivalu „Tancuj, tancuj…“ u Gložanu, Takođe nastupaju na raznim festivalima i programima kod nas, kao i u dijaspori.
Upotrebljena literatura: Selenča 1758 – 1998, KULTÚRA, Báčsky Petrovec.
Govori se da su rokenrol i bit muzika uslovile nastanak folklornih grupa, sa ciljem očuvavanja slovačkih narodnih tradicija. U Selenči je, pak, prva folklorna grupa nastala za potrebe učestvovanja na Slovačkim narodnim svečanostima. Generacije igrača rođenih tokom tridesetih godina prošlog veka više nisu među nama. Prvi značajniji festival koji je ostao u sećanju nekadašnjih folkloraša bio je 1968. u Vihodnoj.
Selenački folklor dosegao je svoj procvat pod umetničkim vođstvom Katarine Beređiove, kada su 1978. učestvovali na festivalu „Podpoljanske svečanosti“ u Đetvi (Slovačka), a posle i na brojnim festivalima u Sloveniji, na balkanskoj smotri u Ohridu, u Nemačkoj… U tom razdoblju, društvo je osvojilo i najviše vojvođansko priznanje iz oblasti kulture – Iskru kulture i Oktobarsku nagradu Opštine Bač. Ovu generaciju igrača zamenila je folklorna grupa pod rukovodstvom Ane Burčiarove. Oni su nastupali na festivalu „Tancuj, tancuj…“, kao i na brojnim manifestacijama u našoj državi, kao i u Slovačkoj. Krajem devedesetih godina, Selenčani su potpisali sporazum o saradnji sa mestom Pukanjec u Slovačkoj.
Krajem devedesetih godina, članovi dečjeg folklornog ansambla „Pramienok“, koji je funkcionisao u okviru škole, nastavljaju sa radom i u ime Kulturno – umetničkog društva. Pod rukovodstvom Svetlane Zolnjanove, osvajaju nagrade na pokrajinskom nivou, učestvuju na festivalima u Slovačkoj, Grčkoj, Turskoj i Bugarskoj.
Posle koreografija Ivane Horvatove, u folklorne vode uključuje se Malvina Zolnjanova, te se sadašnji folkloraši pod njenim rukovodstvom prezentuju na domaćim festivalima, kao i na festivalima u Rumuniji, Mađarskoj i Slovačkoj.
Pozorište je započelo svoj rad davnog 6. januara 1895. godine, kada je Juliana Medvecka odlučila da režira jednoaktovku „Gospodin Tomaš“, u kojoj je učestvovalo 9 glumaca. Od toga je sve krenulo.
Od 1895 – 1949. godine, pozorišne predstave u Selenči igrane su pri evangeličkoj i katoličkoj crkvi, ali i u okviru raznih organizacija, kao što su Mesni odbor Matice slovačke, Narodni front, Čitalački krug, AFŽ, Zanatlijsko udruženje, Sportski klub „Krivanj“ i Dobrovoljno vatrogasno društvo. U ovom periodu, u Selenči je odigrano oko 30 pozorišnih predstava. U periodu tokom Drugog svetskog rata pozorišni život nije bio aktivan.
You must be logged in to post a comment.