U okviru aktivnosti protekle nedelje pravosuđa Osnovni sud u Bečeju sa sudskom jedinicom u Novom Bečeju zajedno sa lokalnom samoupravom organizovao je danas javni čas za srednjoškolce u Novom Bečeju na temu prepoznavanja nasilja u porodici i njegovog sprečavanja. Ovom prilikom srednjoškolcima je predstavljen i novi Zakon o sprečavanju nasilja u porodici čija je primena počela 1. juna ove godine. Prisutnima se na početku predavanja obratio predsednik opštine Novi Bečej, Saša Maksimović: „Kao lokalna samouprava smo prepoznali važnost ovog zakona. Svrha nijednog zakona nije isključivo kažnjavanje, nego i preventivno delovanje. Zakon o sprečavanju nasilja u porodici je izuzetno bitan zakon. Zašto je potrebno raditi na preventivi? Zato da bi ljudi, počnimo od srednjoškolaca koji su najpribližniji nekom razumevanju problema u porodici i možda i sami deo nasilja u porodici, znali kako da prepoznaju nasilje u porodici, šta je ono u stvari i na koji način bi trebalo da reaguju. Ne radi se samo o njihovim porodicama, nego i o komšijskim i prijateljskim porodicama. Dakle, trebalo bi da znaju šta piše u zakonu i na koji način da reaguju. Ne smemo kao društvo ostati zatvoreni sami u sebe, isključivo u okviru svoja četiri zida, već treba proširiti znanja da bismo sprečili da o svojim komšijama, prijateljima, članovima porodice, ne daj Bože, čitamo u novinama nešto loše.“
Javni čas na temu nasilja u porodici za srednjoškolce održao je Goran Čimburović, predsednik Osnovnog suda u Bečeju. Predstavljanje Zakona o sprečavanju nasilja u porodici mladima od izuzetne je važnosti, jer stižu na životni prag kada i sami mogu doći u situaciju da budu počinioci nasilja u porodici, ocenio je Čimburović: „Mladi su zainteresovani, bilo je dosta pitanja. Osnovni cilj današnjeg javnog časa, odnosno predavanja, je bio da ih malo probudimo iz sna, da im pojasnimo koja su njihova prava i ono za šta bi trebalo da se bore i prijavljuju kako ne bi sutra sami došli u situaciju da postanu žrtve. Dosadašnja praksa, odnosno zakoni koji su važili i važe, pogotovo definicije porodice, prema Porodičnom zakonu ili nasilja u porodici koje je inkriminisano Krivičnim zakonom, jeste drugačija u odnosu na ovo što smo danas pričali. To je tako jer je prema novom Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici pojam porodice i njena definicija proširena na iziuzetno širok krug lica što pretpostavljam da je za mnoge bila nepoznanica kada smo danas govorili ko bi sve mogao da bude nasilnik i koji je to krug lica.“
Iako su na početku primene novog Zakona o sprečavanju nasilja u porodici postojale određene nedoumice, Čimburović kaže da je na osnovu dosadašnjih iskustava ovaj zakon dao izvanredne rezultate. On je pozvao građane da se ohrabre i da počnu da prijavljuju nasilje, bilo da je ono u njihovoj porodici ili u njihovom okruženju: „Zakon je izuzetno dobar. Smatram da je nama kao društvu u kojem živimo potrebno da se to s vremena na vreme predočava i da budemo još rigorozniji jer smo svakodnevno svedoci, kako kroz štampu, tako i kroz druge medije, da ima i ubistava, i silovanja, i nasilja u porodici i svih ostalih oblika krivičnih dela koje se odnose na telo i život ljudi.“
Izvor: Danilo Gurjanov,
Odnosi sa javnošću opštine Novi Bečej