Председник Покрајинске владе Игор Мировић присуствовао је данас свечаном отварању две велике међународне конференције, које се у склопу сарадње НР Кине са 16 земаља централне и источне Европе (16+1 China – CEEC Framework), одржавају на Универзитету у Новом Саду. То су Пети дијалог о политикама у образовању (5th Educational Policy Dialogue) и Четврти састанак Конзорцијума институција високог образовања (4th Higher Education Consortia Meeting).
Овај највећи мултилатерални скуп у 2017. години у Србији отворила је председница Владе Републике Србије Ана Брнабић, која је рекла да верује да ће дијалог допринети учвршћивању темеља сарадње у области образовања, које је основа за просперитет сваког друштва. Премијерка је изразила задовољство због прилике да наша земља интелектуалну елиту из Кине и земаља региона угости у Новом Саду – граду који је носилац важне титуле Омладинске престонице Европе за 2019. годину, као центра, како је рекла, који ће створити веће могућности за младе, подстаћи их да иницирају позитивне промене и иновативне идеје, које ће они сами реализовати на националном и међународном нивоу.
Председница Владе Србије указала је на значај сарадње која се остварује у оквиру иницијативе под називом „Појас и пут“ који окупља Кину и 16 земаља централне и источне Европе и истакла да ће Влада Србије дати свој пун допринос развоју и просветне сарадње. Србија је спремна за веће учешће у разменама студената, оснивању образовних асоцијација и размени искустава и методологије у образовању.
Говорећи о започетој реформи образовања код нас, Ана Брнабић је рекла да се она не завршава, јер модерно друштво стално ставља нове изазове. Она је рекла да младе желимо да учимо о предузетништву, као начину размишљања и приступу животу и додала да је предузетништво развојни елемент. Према њеним речима, циљ је развој предузетничких компетенција код што већег броја чланова друштва, с обзиром да је та компетенција препозната као једна од осам вештина неопходних за живот и рад у друштву знања 21. века.
На свечаном отварању присутнима су се обратили и министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић, заменик министра образовања НР Кине Ду Џенјуен и ректор Универзитета у Новом Саду проф. др Душан Николић.
Заменик министра образовања НР Кине Ду Џенјуен се осврнуо на претходне сусрете на којима је, заједнички креирајући нову будућност развоја образовања, просветна сарадња у оквиру механизма Кина плус 16 земаља централне и источне Европе – за пет година подигнута на виши ниво, било да се ради о размени студената, сарадњи у области учења језика, као и о сарадњи универзитета. Високи гост изнео је и низ предлога за побољшање сарадње, између осталог и предлоге да се установи механизам координатора просветне сарадње, оснује удружење и изгради платформа за академску комуникацију и размену.
Поред представника државних делегација и министарстава просвете, на скупу учествују и представници универзитета седамнаест земаља, који ће током два дана разговарати о заједничкој стратегији изградње капацитета на пољу образовања.