U utorak, 28. avgusta, u Likovnom salonu Kulturnog centra Novog Sada svečano su otvoreni „Dunavski dijalozi“, međunarodni multimedijalni mozaički festival vizuelnih umetnosti podunavskih zemalja. U ovom galerijskom prostoru svoje radove predstavili su autori iz Hrvatske: Gildo Bavčević, Martina Grlić i Vedran Perkov. Festival je ove godine organizovan u saradnji sa fondacijom „Novi Sad 2021 – Evropska prestonica kulture”, te je, simbolično, u 20:21 po drugi put otvoren u Klubu „Tribina mladih“ Kulturnog centra Novog Sada, gde su svoje radove predstavili umetnici iz Slovačke, Olja Stefanović Triaška i Jan Skaličan. Treća podunavska zemlja – gost ovogodišnjih „Dunavskih dijaloga“ je Nemačka. U Malom likovnom salonu će u sredu, 29. septembra biti otvorena izložba Volfganga Šmita, umetnika iz Nemačke.
Izložbu, koja je ove godine simbolički naslovljena „Upotreba čoveka“, otvorila je glavna organizatorka Vesna Latinović i iskazala veliko zadovoljstvo da ovom izložbom započinjemo saradnju sa galerijom „Kranjčar“ iz Zagreba. Takođe je predstavila istoričara umetnosti Mladena Lučića koji je ujedno i kustos izložbe i iskazala posebno zadovoljstvo što su sva tri umetnika stigla iz Hrvatske i ovde su večeras prisutni: Martina Grlić, Gildo Bavčević i Vedran Perkov.
Istoričar umetnosti, Mladen Lučić je takođe pozdravio prisutne i poželeo dobrodošlicu i ukazao da ovogodišnja tema festivala „Upotreba čoveka“ apostrofira stanje u aktuelnom društvu, te da je želeo po prvi put striktno da se drži teksta novosadskog pisca Aleksandra Tišme koliko je to moguće: „ Uvek je jači tlačio slabijeg – umetnici su uvek bili i jesu jedni od najjačih induvidualaca i zbog toga sam pozvao troje mlađih umetnika da svoj stav prema takvom odnosu iskažu na medijima kao što su slike, kompjuterska grafika i video performans . Jedan od video performansa upravo govori o tome da ako želimo ceniti sebe moramo ceniti i poštovati prirodu i njena pravila, jer su ta pravila uopšte i ljudska pravila.“
Mladen Lučić se zahvalio još jednom svima na poseti i publici koja se odazvala u velikom broju, izrazivši nadu se da će i sledeće godine prisustvovati na Dunavskim dijalozima.
Vesni Latinović je takođe bilo zadovoljstvo da na Tribini mladih predstavi i radove dva umetnika iz Slovačke, sličnog pristupa fotografiji i čitavom istraživanju jedne oblasti, arhitekture, mesta i onoga što je iza svega toga: Olju Stefanović Triaška, koja je već bila izlagač na Dunavskim dijalozima i po prvi put Jana Skaličana kojeg će predstaviti kustoskinja iz Bratislave, Mihaela Bosakova.
Tema „Upotreba čoveka“ pozajmljena je od velikog novosadskog pisca Aleksandra Tišme, koji se u svom istoimenom romanu bavio univerzalnim pitanjem ljudske sudbine. Ovogodišnja festivalska tema u znaku je zapitanosti nad savremenim čovekom koji je svoje delovanje podredio stvaranju profita velikih korporacija. Da li umetnost danas spremna da se delotvorno konfrontira „svetu“ koji čoveka depersonalizuje, udaljavajući ga od osnovnih socioloških potreba i ima li umetnost snagu da se suprotstavi egzistencijalnoj neizvesnosti – pitanja su koja čine okosnicu ovogodišnjih „Dunavskih dijaloga“.
Izložba u Likovnom salonu KCNS-a trajaće do 03. septembra, dok je radove u Klubu „Tribina mladih“ i Malom likovnom salonu moguće pogledati do četvrtka, 06. septembra.