Предавање др Милоша Савина на тему „Друштвено-економски статус Срба у Војводини у првој половини XIX века“ (30. 5. 2022) можете погледати на нашем Јутјуб каналу.
Живот Срба у Војводини од краја 18. па све до почетка 20. века био је тема бројних трибина, али посматран је углавном из политичког угла, визуре партија, њихових тенденција и организација. Друштвени, социјални и економски односи – перспектива је којом др Милош Савин ствара целовитију слику о положају српског народа на просторима данашње Војводине. Он на првом месту истиче како је главни циљ Срба био да изборе статус слободних сељака, али специфични односи у датом периоду диктирали су динамику промена. Срби су настојали да живе што даље од већих путева како би избегли сукобе, али стандард је био веома лош. Чак 90 процената народа живело је у земуницама, све док царском уредбом није наложено да се та станишта закопају.
Савин истиче како је у том периоду српски народ имао нечувено много празника и постова и да је тек интервенцијом Стефана Стратимировића дошло до редукције и укидања одређених нерадних дана. Алкохолизам је био веома распрострањен, а веровало се да ракија има натприродна својства, те је давана и деци. Блато, лоша исхрана и други неповољни услови утицали су на здравље жена, те су се деца рађала рахитична, што је доводило до покушаја излечења – али бајањем и врачањем. Војна граница је, како др Савин наводи, изгледала другачије јер су прописи били строжи. Око 4000 Срба имало је статус грађана, али нису сви имали грађанска права која су подразумевала активно и пасивно бирачко право и повластице у затвору.