Председник Покрајинске владе Игор Мировић уручио је данас 133 уговора пољопривредницима из Војводине, који су добили бесповратна средства за суфинансирање набавке 115 нових трактора и 18 прикључних машина и механизације. Укупна вредност инвестиције је преко 500 милиона динара, од чега је Покрајинска влада, преко Покрајинског секретаријата за пољопривреду, водопривреду и шумарство обезбедила 156,6 милиона динара.
По први пут Покрајинске влада је препознала набавку пољопривредне механизације као аграрну меру неопходну војвођанским пољопривредницима и уврстила је у аграрни буџет за 2017. То је учињено како због потребе да се обнови застарела пољопривредна механизације, тако и због тога што ће таква подршка војвођанским пољопривредницима бити онемогућена националним мерама, с почетком примене ИПАРД програма.
Председник Мировић је истакао да је протекла година за пољопривреднике била тешка, због велике суше која је однела доста плода на њивама. Он је додао да су Покрајинска влада, ресорни секретаријат и друге надлежне службе, чиниле много тога новог и квалитетнијег како би пољопривреда у Војводини била унапређена.
Како је председник Мировић навео, најпре је припремљен дугорочни стратегијски одговор на сушу, тако да се у овом тренутку, у оквиру великог државног фонда, ради на припреми 11 локација које ће обезбедити каналску мрежу и за одводњавање и за наводњавање. Такође, у припреми је и 30 пројеката који ће повући средства у износима преко 100 милиона долара.
„Држава је по први пут одлучила да се стратегијски у будућности покуша одбранити од суше“, казао је Мировић и додао да је то дугорочни и скуп пројекат, за који ће средства, између осталог, бити обезбеђена уштедама.
Председник Покрајинске владе је додао и да ће у 2018. години, на покрајинском нивоу, пољопривредни буџет бити већи од 7 милијарди динара, те да за пољопривреднике нови конкурсни циклус креће већ од јануара. Он је подсетио и да у оквиру мера Развојног фонда Војводине, пољопривредници могу да аплицирају за набавку нове пољопривредне механизације, а за ту меру је обезбеђено 250 милиона динара.
„У прошлој години, а то ћемо чинити у 2018. години, кроз мере на покрајинском и националном нивоу, као и кроз издвајање средстава из више фондова, укључујући и специјализоване фондове Покрајинског секретаријата за пољопривреду, учинили смо све да бисмо вас оснажили“, поручио је Мировић пољопривредницима, додајући да је крајњи циљ Покрајинске владе да пољопривредници више производе и више зарађују, да буду богатији и технички опремљенији, јер ће од тога читаво друштво имати користи.
Покрајински секретар за пољопривреду, водопривреду и шумарство мр Вук Радојевић нагласио да је интересовање пољопривредника за набавку пољопривредне механизације било велико, о чему говоре чак 482 пријаве.
И по овом конкурсу, како је Радојевић навео, препознате су жене носиоци пољопривредних газдинстава, са којима је закључено 36 уговора, затим пољопривредници млађи од 40 година, са којима је закључено 78 уговора. Са корисницима са подручја у отежаним условима рада у пољопривреди, закључено је 11 уговора, док су са земљорадничким задругама закључена 2 уговора.
„На овај начин препознали смо европске критеријуме који ће бити реализовани кроз примену ИПАРД програма и тиме допринели припреми наших пољопривредника који ће конкурисати за средства предвиђена тим програмом“, казао је Радојевић и додао да су за набавку нове механизације у највећем броју конкурисали ратари, повртари и сточари широм Војводине.