Четврти састанак Конзорцијума институција високог образовања који је окупио ректоре водећих универзитета Народне Републике Кине и земаља Централне и Источне Европе одржан је на Универзитету у Новом Саду. Реч је о међународној платформи за сарадњу Кине и земаља Централне и Источне Европе (ЦИЕЗ) – “Механизам 16+1“, под окриљем Иницијативе “Појас – пут“.
Том приликом учеснике састанка поздравили су градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, председник Покрајинске владе Игор Мировић, министар образовања, науке и технолошког развоја у Влади Републике Србије Младен Шарчевић, ректор Универзитета у Новом Саду проф. др Душан Николић, као и заменик министра просвете Народне Републике Кине Ду Џењуен.
– Знање и образовање су највећа моћ коју има један народ, то је његов најјачи ресурс, економски првенствено, јер живимо у свету у којем истраживање и иновације обезбеђују просперитет. Знање је најважнији производ, али захтева да се у њега стално инвестира. Као локална самоуправа покушавамо да будемо једнако брзи као захтеви који нам се сваким даном намећу, како се развија и шири наш Универзитет у Новом Саду који има безрезервну подршку Града. Помажемо да имају што боље услове за рад, да Универзитетски кампус буде модерно инфраструктурно опремљен, да добија нове садржаје и просторне капацитете, попут Научно технолошког парка чија је изградња у току, а све то уз апсолутно очување аутономије Универзитета – нагласио је градоначелник Вучевић и додао да од оваквих скупова очекује да дају резултате које ће најпре осетити студенти и научни радници, а потом и сви грађани кроз побољшање квалитета живота.
– Да би ишли у корак са веома брзим променама које носи време у којем живимо сваки образовни систем мора да буде отворен за искуства других и зато је веома важно што се догађај који је окупио представнике министарстава образовања из 17 земаља и чак 80 универзитета одржава у Новом Саду – истакао је председник Покрајинске владе Игор Мировић.
Према речима министра Младена Шарчевића увек се мора имати у виду да је образовање јавно добро и јавна одговорност, посебно због тога што су вискокобразовани кадрови покретачи развоја друштва. Он је оценио да је потребно подржати билатералну сарадњу и размену знања и искустава нарочито у условима глобализације високог образовања.
У оквиру четири седнице представници реномираних универзитета разговарали су о унапређењу образовне сарадње и усклађивању образовних стратегија у циљу јачања овог сегмента глобалне свеобухватне иницијативе “Појас-пут“ коју је покренуо председник НР Кине Си Ђинпинг 2013. године.
Србија даје активну подршку интензивирању сарадње у “Механизму 16 + 1“ у свим областима, као и реализацији идеје “Појас и пут“, којим поводом је и председник Републике Србије Александар Вучић у мају ове године у Пекингу учествовао на првом међународном Форуму лидера “Појас и пут“ уз председнике још 28 држава.
За учеснике Четвртог састанка Конзорцијума институција високог образовања Народне Републике Кине и земаља Централне и Источне Европе у згради Покрајинске владе биће уприличен свечани пријем, а домаћини су градоначелник Новог Сада Милош Вучевић и председник Покрајинске владе Игор Мировић.
Нови Сад, 22. септембар 2017. године